Draft 2017: John Collins - lenivý obranca s two-way potenciálom
07. 06. 2017, 09:00 » Úhel pohledu - Autor: Ondrej Herceg
(zdroj: Nbasket.cz)
Základné informácie
Meno: John Collins
Dátum a miesto narodenia: 23. 9. 1997, West Palm Beach, Florida
Univerzitný tím: Wake Forest
Pozícia: silové krídlo, pivot
Výška a hmotnosť: 208 cm, 98 kg
Štatistiky 2016/17: 33 zápasov, 19.2 PPG, 9.8 RPG, 1.6 BPG, 62.2 FG %
Za Univerzitu Wake Forest hral dva roky a oba boli tak veľmi rozdielne. V tom premiérovom nemal výraznú príležitosť ukázať sa pre skresaný hrací čas na 14 a pol minúty. Pred sezónou 2016/17 nebola jeho draftová pozícia taká dobrá ako teraz. Počas celého roka stúpal v rebríčkoch, nakoniec sa zastavil v polovici prvého kola. Samozrejme, vybraný môže byť kedykoľvek skôr či neskôr.
Jeho výrazné zlepšenie mu vynieslo označenie jedného z najlepších hráčov v konferencii. Collins predstavuje skutočné nebezpečenstvo pod košom, pričom je stále pomerne ľahký, keďže neváži ani 100 kilogramov. Skrýva v sebe veľký potenciál, ale bude musieť prejsť náročným procesom skvalitnenia kľúčových zručností, aby dosiahol strop svojich možností obojsmerného hráča.
Nateraz ho môže tešiť preddraftová pozícia v polovici prvého kola, vydarená druhá sezóna a prirovnanie k atletickejšiemu Enesovi Kanterovi či dvojici Al Jefferson a J.J. Hickson. Prečo práve duo Kanter a Jefferson? Pretože ani oni neprekvitajú defenzívnymi kvalitami a majú radšej útočnejšiu časť ihriska.
Silné stránky
Collins má stále iba 19 rokov a dorástol do dostačujúcej výšky, vďaka nej má potenciál byť efektívny vo všetkých miestach okolo deravého koša. Hrá s dobrou dávkou energie a úsilia. Nebojí sa väčších, rýchlejších alebo robustnejších protivníkov, snaží sa im zakaždým postaviť tvárou v tvár a zmerať si s nimi sily (čo sa týka basketbalových kvalít, samozrejme).
208-centimetrová postava ho predurčuje k dominantnému doskakovaniu v útoku aj obrane, čo aj naplnil skoro 10 doskočenými loptami na zápas. Pre túto činnosť má cit, vie si presne vypočítať, kedy treba vyskočiť tak, aby zhrabol loptu ako prvý. Vďaka 176 útočným doskokom v uplynulom ročníku poskytol svojmu mužstvu veľa druhých možností na skórovanie.
Strelecká úspešnosť 62 percent evidentne značí obrovskú efektivitu a vyhľadávanie dobrých pozícií. Collins ponúka okrem šikovnej ofenzívnej podkošovej hry aj streľbu zo stredných vzdialenosti, avšak nie za tri body. Túto činnosť doteraz do svojho talóna nezahrnul, možno však časom príde. Rovnako ako Adebayo z Kentucky, aj Collins miluje smečovanie a ak by mohol, zakaždým by loptu zapichol do koša.
Slabé stránky
Na útočnej časti hracej plochy prispieva Collins doskokmi a strelami spod koša, okrem toho však veľkým prínosom neoplýva. Streľba mimo vymedzeného územia je zatiaľ veľkým problémom. Od ofenzívy však prejdime pod vlastnú obruč. Tam má Collins ešte väčšie ťažkosti a práve obrana je uňho najväčším otáznikom.
Aj keď si pripisuje jeden a pol bloku na zápas, neguje to viacerými faulami, ktoré by nemusel robiť. Skáče príliš skoro a v obrane sa veľmi netrhá. Útočiaci hráči s vyššou rýchlosťou ho prekabátia až príliš ľahko, nehovoriac o obrane pri clonách. Hráčov necháva často voľných, chýba mu prirodzená obranná uvedomelosť a rozum. V tejto oblasti bude preto potrebovať urobiť poriadne veľa roboty, najlepšie s niekým, kto si prešiel niekoľkoročnou anabázou v NBA a bol skutočne dobrým obrancom.
Trestné hody sa pohybujú na celkom dobrej úrovni (73 %), ale nezaškodilo by, ak by mal toto číslo o niečo lepšie. Predvídavosť a ruka v útoku musí byť tiež lepšia, pretože sa necháva zatlačiť ešte predtým, než si rozmyslí, čo s loptou spraví. Stáva sa mu to pri zdvojení a rýchlejšie uvedomenie si situácie by mu umožnilo poslať prihrávku na voľného spoluhráča. Pozoruhodný je najmä pomer strát a asistencií. Spoluhráčom asistoval 24-krát, ale loptu stratil až v 91 prípadoch. Napriek viacerým nedostatkom zostáva veľmi pútavým prospektom pre budúcnosť.
Draftová predpoveď: polovica prvého kola
NBA projekcia: pri zlepšení defenzívnej práce hráč základnej päťky
Plusy
* Silný zakončovateľ okolo koša
* Prínosný pri skórovaní v protiútokoch
* Generátor trestných hodov
* Dobrý doskakovač
* Solídny atlét
* Široké ruky, umožňujú mu dominovať pri doskokoch
Mínusy
* I keď hrá pod košom, musí zlepšiť prihrávkové schopnosti
* V ofenzíve hrá často bláznivo
* Chýbajúca stopercentná koncentrácia počas celého zápasu
* Lenivosť a zlý prístup pri bránení
Prečo práve Miami Heat?
Post power forwarda je v Miami od začiatku zdravotných problémov Chrisa Bosha nedostatočne kvalitný. Luke Babbitt alebo Josh McRoberts môžu predstavovať (iba občas) prínosné možnosti z lavičky, ale v základnej zostave by nemali hrať. Collins by túto problémovú pozíciu možno vedel časom vyriešiť a vytvoriť s Whitesideom viac než dobrú podkošovú dvojicu.
Další články k nadcházejícímu draftu:
Draft 2017: Dwayne Bacon - smer Portland?
Draft 2017: Justin Patton - pivot pre Chicago?
Draft 2017: Justin Jackson - vyspelý líder Severnej Karolíny
Draft 2017: Bam Adebayo - Howard či Biyombo?
Draft 2017: Ivan Rabb
Draft 2017: PJ Dozier - kvalitný obranca s príšernými šestkami
Draft 2017: T.J. Leaf - ideálne ušitý pre Thunder
Draft 2017: Sindarius Thornwell - seniorský skokan sezóny
Draft 2017: Luke Kennard - najlepší strelec draftu?
Draft 2017: Kyle Kuzma - ofenzívne ladená štvorka z Utahu
Draft 2017: Wesley Iwundu - poctivý obranca z Kansasu
Draft 2017: Johnathan Motley - muž s orlím rozpätím rúk
Draft 2017: Rodions Kurucs - tajný tromf Brooklynu?
Draft 2017: Jawun Evans - horšia verzia Chrisa Paula?
Draft 2017: Boston bude podle předpokladů vybírat jedničku draftu
Draft 2017: Caleb Swanigan - akoby klon Zacha Randolpha
Draft 2017: Jordan Bell - vynikajúci atlét a obranca
Draft 2017: Lonzo Ball: 'Bolo by cťou učiť sa od Magica Johnsona'
Draft 2017: Letošní draft očekává nával nadějných rozehrávačů
Draft 2017: Výměny prvokolových draftových voleb v roce 2017