Tipy, ako s prehľadom zvládnuť niekoľkomesačný maratón NBA

15. 10. 2017, 18:00 » Perličky - Autor: Ondrej Herceg


(zdroj: Nbasket.cz)
Teší sa Golden State, teší sa Cleveland, teší sa Houston, slzy radosti zo začiatku našej milovanej súťaže má v očiach asi každý. A keď nie slzy radosti, tak oplýva neslýchaným nadšením, pritom sa nedeje tak veľa, veď sa začína iba „nejaká“ NBA, o ktorú v našich končinách nie je až taký eminentný záujem. Keď poviete napríklad Phoenix Suns, mnoho ľudí sa na vás pozrie s vyjavenou tvárou, pretože nebude tušiť, o čom vaše ústa, dopekla, melú.

My, basketbaloví maniaci, sa však na štart našej milovanej súťaže tešíme každý rok, október 2017 nie je nijakou výnimkou. Podaktorí sa síce môžu ohradiť, pretože budú oponovať tým, že sledovať základnú časť je aj tak zbytočné, veď vo finále bude zase tá istá dvojica, a to štvrtý rok po sebe, pričom obaja sa ani v play-off ani zďaleka nezapotia.

Keďže som presvedčený, že tí praví fans sledujú svoju obľúbenú ligu každý deň, a to v NBA musí platiť dvojnásobne, pretože počas sezóny sa hrá prakticky stále bez prestávok, rozhodol som sa, že napíšem akúsi príručku, ktorá sa mi v poslednej sezóne odvďačila svojou funkčnosťou. Je síce pravdou, že ku koncu ročníka ste radi za menší počet duelov a nemusíte každé ráno sledovať desiatky zostrihov a prezerať si rovnaký počet štatistík.

Nemyslite si, že v čase písania tohto článku mi hlavou prúdia iné veci. Mozog mám furt zamestnaný športom, teraz konkrétne NBA. Kladiem si mnoho otázok, na ktoré sa možno dozvieme vytúžené odpovede už počas trvania blížiacej sa sezóny. Stane sa Harden vďaka Paulovmu príchodu do Houstonu najlepším catch-and-shoot shooterom v lige? Uvidíme v Memphise ešte nejaké pozostatky grit n' grind éry? Ktorý tréner bude vyhodený ako prvý? Dá Lonzo Ball najavo, že ošiaľ okolo neho nebol zbytočný a je skutočne novou hviezdou mladých Lakers? A tak ďalej, a tak ďalej...

I don’t wanna get y’all too excited or anything but uhhh the NBA is officially back on Tuesday 😍😍😍.

— Will (@Subtweetg0d) 13. októbra 2017


Poďme sa teda pozrieť na (verím, že užitočné) tipy, ktoré som si pre vás, našich ctených fanúšikov, pripravil.

Nemusíte nutne sledovať 1 230 dlhých zostrihov či zápasov

Základná časť v NBA trvá od októbra až do apríla, plus je potom na rade play-off. To je dohromady osemmesačná záplava stoviek zápasov, ktoré je niekedy abnormálne ťažké absorbovať. Viem, že sú medzi nami takí, ktorí okamžite po prebudení sledujú novinky zo zámorských paluboviek, otvárajú buď aplikáciu NBA, alebo YouTube a hľadajú nové zostrihy. Áno, aj ja k nim patrím a chcem vedieť úplne všetko, zároveň však mám zdravý rozum a viem, že z času na čas to nie je možné. Za seba ale môžem povedať, že v minulej sezóne som videl cca 1 150 zostrihov, keďže sa snažím sledovať aj menej zaujímavé mužstvá.

Lenže v našich životoch nie je len NBA a pokiaľ sa jej nevenujeme pracovne a máme aj iné povinnosti, niekedy jednoducho nie je možné vidieť úplne všetko. Keď ráno vstanete z postele, prezrite si štatistiky. Ak sa v zápase nezaujímavých mužstiev zo spodku tabuľky nič nestalo, žiadny z hráčov nedosiahol 30 a viac bodov, tak ho môžete nechať pokojne ležať. V prípade, že sa v ňom stalo niečo zaujímavé, tak sa to k vám isto-iste dostane, tým si buďte istí. Presne ako Despacito, úspešne som sa mu niekoľko mesiacov vyhýbal, no i tak sa ku mne dostalo.

Nočné ťaháky a duely ťažkých kalibrov sú inou záležitosťou. Každý chce vidieť schopnosti Kawhi Leonarda v záverečných momentoch, krásne akcie Golden State či drvivé smeče najlepšieho hráča sveta (čítajte LeBrona Jamesa). V takých prípadoch sa snažte vyhradiť si viac minút na tzv. „full game highlights“, a teda deväťminútový zostrih celého zápasu. Máte voľnú polhodinku a prichytíte sa pri premýšľaní, ako s ňou plnohodnotne naložiť? Netrávte ju na sociálnej sieti, ale nájdite si súhrn chceného duelu a vychutnajte si ho.

Pozerajte si program dopredu

V nabitom rozpise NBA sa môže občas stať, že nám skrátka nejaké zápasy ujdú, vyfučia z hlavy alebo ich záhadným spôsobom prehliadneme. Keď na to prídeme, už je dávno po ňom a zostane nám k dispozícii iba zostrih. Tak, ako kedysi chodili v našich končinách týždňové súhrny z NHL či NBA, urobte to podobne, len v opačnom garde. V nedeľu večer si pozrite program na celý týždeň a určite si prioritu, ktoré zápasy by ste chceli nevyhnutne pozerať naživo.

Ak nemáte cez týždeň priestor na live prenosy, zostávajú vám zostrihy alebo pre tých, ktorí si radi priplatia, aj populárny NBA League Pass, kde nájdete absolútne všetko podstatné, čo by vám nemalo v žiadnom prípade prejsť pomedzi deravé prsty. Medzi iným si môžete spätne pozrieť aj celé zápasy, po ktorých baží vaše závislé NBA srdiečko.

Najlepšie bude, ak si všetko napíšete na papier, tým si zabezpečíte, že na nič nezabudnete a v sobotu ráno sa nechytíte za hlavu so slovami. „Panebože, och, ako som mohol zabudnúť, že v noci na dnes hral Boston proti Clevelandu, ale ja som išiel radšej do mesta a prišiel o 4:30?“

OH LORD--- We are glad the @NBA is back for things like this! pic.twitter.com/NOXx5Hcq8S

— Armchair NBA (@ArmchairNBA) 4. októbra 2017


Ak sa dá, videá sledujte zásadne ráno

Aj keď máme voči USA nevýhodu v podobe nepohodlného a pre mnohých úmorne vyčerpávajúceho ponocovania, nájdu sa aj pozitíva. Vďaka časovému posunu máme viac času na sledovanie všetkého podstatného, čo chceme vidieť. Aby ste to správne pochopili, tak uvediem príklad, ktorý môže nastať a podľa mňa aj nastáva.

Stretnutie dvoch celkov sa skončí v Amerike niekedy o 22:00 (ak sa bavíme o východnom pobreží a začiatku o 19:00-19:30). Lenže okrem jedného zápasu hrá aj niekoľko ďalších a fanúšik, závislý na NBA, by rád videl aj tie, nehovoriac o tých v lokalitách Kalifornie a západu USA, kde je trojhodinový časový posun, čo takým Newyorčanom či Bostončanom asi veľmi nevonia – zostať bdieť, aby aj cez polnoc sledovali svoje obľúbené mužstvo, ako si poradí s celkom zo západu krajiny.

Rátajme aj s tým, že nie všetkým sa chce ráno vracať duelom z predošlého dňa, preto uprednostnia v tomto čase iné činnosti. Teraz sa vráťme do Česka a na Slovensko. Keď aj nestihnete highlighty počas raňajok a vychutnávania si opečených toastov či cereálií s jogurtom, nemusíte zúfať. Stále máte k dispozícii čas po príchode z práce či školy. Kým Američan sa vráti možno tesne pred otvorením ďalšieho hracieho dňa, u nás je 18:00 pohodový čas a na nahmatanie noviniek a súhrnov z predchádzajúceho večera máme 6-7 hodín.

Stále však platí to, čo som napísal v podtitulku – keď máte príležitosť, snažte sa tieto záležitosti vybaviť ráno, napríklad si aj trochu privstať, niekedy to vôbec nezaškodí a je to len pre dobro. Po náročnom dni je totiž niekedy podstatne ťažšie udržať sústredenosť na takom bode ako hneď po výdatnom niekoľkohodinovom spánku.

Ak sa pýtate, či som tieto pravidlá v minulom ročníku dodržiaval, tak vám odpoviem: áno, dodržiaval. Nie vždy na sto percent, ale snažil som sa. Pri študentskom živote je však vždy jednoduchšie nájsť si mnoho voľných minút, ako keď ste od rána do poobedňajších či večerných hodín v práci.

Držím palce, hor sa do novej sezóny!

The NBA is back in 3 days 🔥🔥🔥 #Hyped pic.twitter.com/c6xX3FWgCK

— Ball Don't Stop (@balldontstop) 15. októbra 2017