Dallas se stal potřetí šampiónem Západní konference

31. 05. 2024, 11:00 » Perličky - Autor: David Kolář

(zdroj: Nbasket.cz)
Basketbalisté Dallasu si zahrají potřetí v historii ve finále NBA, kde se příští týden utkají s Bostonem Celtics. Mavericks prohráli finálovou sérii v roce 2006 s Miami Heat, ale o pět let stejného soupeře porazili a získali první titul v NBA.

Na postupové výhře v Minnesotě měla opět velkou zásluhu dvojice Luka Dončič / Kyrie Irving, která zaznamenala po 36 nastřílených bodech, když oba hvězdní hráči dohromady trefili 10 z 20 trojek.

Mavericks vedli už po poločase o 29 bodů, což je nejhorší poločasový výsledek v historii Minnesoty v play off a druhý nejlepší v podání Dallasu, jenž vedl před dvěma lety třicetibodovým rozdílem na palubovce Phoenixu v utkání číslo sedm. Zde jsou další zajímavosti v podání texaského týmu:

* Dončič a Irving si připsali počtvrté v letošním play off alespoň 30 bodů. Lepší je v tomto ohledu pouze Elgin Baylor s Jerrym Westem, kteří měli stejně jako dallaské duo na svém kontě třikrát 30 bodů v jedné sérii.

* Ve finále konference jsme viděli poprvé od dvou hráčů minimálně 35 bodů - naposledy se to povedlo dvojici Kobe Bryant / Shaquille O'Neal v roce 2001.

YOUR WESTERN CONFERENCE CHAMPS. @chime // #OneForDallas #MFFL pic.twitter.com/iNFd6BHoPc

— Dallas Mavericks (@dallasmavs) May 31, 2024

* Luka a Kyrie měli do poločasu dohromady 44 bodů, o čtyři víc než celý tým Timberwolves. Superhvězdné duo v první půlce skórovalo nebo asistovalo u 57 z 69 bodů Mavs.

* Slovinský reprezentant si připsal v první čtvrtině 20 bodů - o jediný bod zaostal za svým maximem z roku 2022 proti Golden State. Irving má zase skvělou bilanci 15-1 v zápasech, kde může jeho tým uzavřít sérii.

* Dallas vyhrál na soupeřově palubovce pět utkání v řadě za sebou a má letos z venkovních utkáních bilanci 7-2, čímž vyrovnal klubový rekord z roku 2011, kdy získal titul s Jasonem Kiddem na rozehrávce.

„Byla to nesmírně náročná a těžká cesta,“ řekl Dončič po skončení utkání v Minnesotě. „Ještě jsme ale neskončili, máme před sebou minimálně další čtyři zápasy, které chceme vyhrát,“ dodala velká evropská hvězda, která může navázat na slavného O'Neala, který se stal v roce 2000 v základní části nejlepším střelcem a zároveň získal titul.